30. 6. 2023
Autor: Michal Vítek
Pět nejlepších receptů na rychlé a zdravé jídlo z české kuchyně
zdroj: Pixabay

V dnešní uspěchané době, kdy lidé mají často jen minimum času na přípravu jídla, je důležité najít rovnováhu mezi rychlostí a zdravím. Proto vám přinášíme pět nejlepších receptů na rychlé a zdravé jídlo z české kuchyně, které vám umožní si vychutnat chutné pokrmy, aniž byste ztráceli hodiny při vaření. Tyto recepty jsou navrženy tak, aby splňovaly požadavky moderního životního stylu, zároveň však nezapomínají na kvalitu surovin a nutriční hodnotu jídel. Ať už se jedná o tradiční českou bramborovou polévku, chutné zeleninové placky nebo třeba lahodný řízek s bramborovým salátem, naše recepty vám umožní být zdraví i v případě nedostatku času. Připravte si lákavé a vyvážené jídlo rychle a bez zbytečného stresu s našimi pěti nejlepšími recepty na rychlé a zdravé jídlo z české kuchyně.

Rychlé a zdravé české jídlo

Česká kuchyně se může pyšnit mnoha rychlými a zdravými jídly, která jsou hojně konzumována jak v domácnostech, tak v restauracích po celé zemi. Tyto pokrmy představují skvělou možnost, jak se zasytit a zároveň si vychutnat výrazné chuťové kombinace.

Jedním z nejpopulárnějších rychlých jídel v Česku je bramborák. Tento pokrm je vyroben z nastrouhaných brambor smíchaných s vejcem, cibulí a kořením. Směs se pak smaží na pánvi do zlatova a podává se s kyselou smetanou. Bramboráky jsou rychlá volba pro oběd nebo večeři a jsou oblíbené jak mezi dospělými, tak i dětmi.

Dalším typickým rychlým českým jídlem je svíčková. Tento pokrm se skládá z marinované a dusené hovězí svíčkové, která je podávána s hustou smetanovou omáčkou, brusinkami a knedlíkem. Proces marinování a dusení svíčkové vyžaduje čas, ale samotná příprava omáčky a knedlíků je relativně rychlá. Svíčková je považována za jedno z tradičních českých jídel a je oblíbená zejména o víkendech a při slavnostních příležitostech.

Vegetariáni si mohou pochutnat na rychlých českých špízcích, známých jako „špekáčky“. Ty jsou vyrobeny z veganského masového náhražky, například z obilných bílkovin, které jsou ochuceny kořením a grilovány na rožni. Špízky jsou často servírovány s chlebem a hořčicí nebo kečupem. Tato rychlá a zdravá alternativa klasických špekových špízů je oblíbená zejména mezi lidmi, kteří se chtějí vyhnout konzumaci masa.

Nakonec nemůžeme zapomenout na poslední rychlé české jídlo – trdelník. Tento sladký pokrm je vyroben z těsta, které je navinuto okolo dřevěného válečku a pečeno na otevřeném ohni. Potom je posypané cukrem a skořicí. Trdelníky jsou oblíbenou street food pochoutkou a jsou ideální na odpolední svačinu nebo dezert.

Chutná polévka z české kuchyně

V české kuchyni má polévka vždy významné místo a těší se velké oblibě. Jednou z nejoblíbenějších polévek v českých domácnostech je klasická česká bramborová polévka. Tato polévka je velmi jednoduchá na přípravu a její chuť je prostě neodolatelná!

Pro přípravu české bramborové polévky je potřeba mít k dispozici brambory, cibuli, zeleninový vývar, petrželku, smetanu a další koření podle chuti. Brambory se oloupou a nakrájí na menší kousky, cibule se nakrájí na jemno a následně se spolu s bramborami osmaží na trošce oleje. Poté se přidá zeleninový vývar a polévka se vaří, dokud brambory nezměknou. Na závěr se přidá sekaná petrželka a smetana, která jí dodá na krémovosti.

Další oblíbenou polévkou z české kuchyně je kulajda. Tato zajímavá kombinace kyselého a sladkého chuti vám zaručeně nadchne chuťové buňky. Hlavní surovinou pro kulajdu jsou také brambory, které se vaří ve vývaru společně s kořenovou zeleninou, houbami a nakládaným zelím. Na závěr se do polévky přidá kysaná smetana a přikrájí se krajíc šunky. Tato polévka je tradičně podávána s chlebem a může být skvělým teplým občerstvením v chladných zimních dnech.

Kromě bramborové polévky a kulajdy existuje v české kuchyni mnoho dalších chutných polévek. Mezi ně patří například kyselá polévka z kysaného zelí, hrášková polévka, fazolová polévka, houbová polévka, cibulačka nebo svíčková polévka. Přestože se složení a příprava těchto polévek mohou lišit, mají všechny jedno společné – vynikající chuť, která potěší i ty nejnáročnější gurmány.

Tradiční bramborový knedlík

je typickým českým jídlem, které je oblíbené po celém regionu. Jedná se o kuličky vyrobené zasekaných brambor, mouky, soli a vejce, které se vaří ve vodě nebo vývaru. Bramborový knedlík je často podáván jako příloha k masovým pokrmům nebo se může konzumovat i samostatně s omáčkou.

Pro výrobu bramborového knedlíku jsou potřeba oloupané oškrábané brambory, které se nastrouhají nebo nařežou na drobné kousky. Ty se poté smíchají s moukou, solí a vejcem a těsto se vypracuje. Z těsta se pak vytvarují malé kuličky a vaří se ve vroucí vodě nebo vývaru asi 20-30 minut, dokud nejsou měkké a uvařené.

Bramborový knedlík se může podávat jako příloha k masovým pokrmům, jako je například vepřové s knedlíkem a se zelím, hovězí guláš nebo kuře s knedlíkem a omáčkou. Knedlíky se také často podávají se špenátem nebo s omáčkou na základě smetany a žampionů. Mnoho českých rodin si také rádo dělá bramborový knedlík jako samostatné jídlo, které je doplněné omáčkou a sýrem.

  • Bramborové knedlíky jsou oblíbenou tradiční pochoutkou v české kuchyni.
  • Jsou vyrobeny z brambor, mouky, soli a vejce.
  • Knedlíky se vaří ve vodě nebo vývaru a pak se podávají jako příloha k masovým pokrmům nebo samostatně s omáčkou.

Základem bramborového knedlíku jsou samozřejmě brambory, které tvoří většinu těsta. Kvalita a typ brambor mohou ovlivnit konečnou chuť knedlíků, proto je důležité vybrat kvalitní a sytě žluté brambory. Někdy se může do těsta přidávat i jemně nasekaná cibule nebo strouhaný žervé, což dodává knedlíkům ještě bohatší chuť. Po uvaření se knedlíky tradičně podávají nakrájené na plátky s omáčkou a mohou se ozdobit například natrhanou petrželkou nebo opečenou cibulkou.

Lahodná vepřová pečeně

Následuje .

1. Použité ingredience:

  • 1,5 kg vepřové pečeně
  • sůl a pepř dle chuti
  • 2 lžíce olivového oleje
  • 4 stroužky česneku, drcené
  • 2 cibule, na kolečka nakrájené
  • 500 ml vývaru

2. Příprava:

Pečeně omyjte a osušte kuchyňským papírem. Pokud je pečeně příliš velká, rozřízněte ji na menší kusy. Opatrně ji okořeňte solí a pepřem z obou stran a nechte na chvíli odpočinout, aby si koření vstřebala. Následně rozehřejte olivový olej v hluboké pekáči a přidejte drcený česnek a nakrájenou cibuli. Smažte, dokud se česnek a cibule nezačnou lehce hnědnout.

3. Do pekáče přidejte připravenou pečeně a opékejte ze všech stran, dokud není vnější část masová a dobře zezlátnutá. Poté pečeně přelijte vývarem, přiklopte pekáč a pečte v předehřáté troubě na 160 °C 2,5 až 3 hodiny. Před servírováním nechte pečeně několik minut odpočinout, poté ji vmělejte a pokrm je připraven k servírování.

Skvělý dezert – ovocný koláč

je jednoduchý a chutný recept, který si zamilují všichni milovníci sladkých dobrot. Tento koláč je ideální především na teplé letní dny, kdy je třeba osvěžit se něčím ovocným a lahodným.

Pro přípravu potřebujeme klasický korpus z mouky, másla a cukru. Tento korpus můžeme ještě obohatit přidáním ořechů nebo kůry z citrusových plodů, která mu dodá svěžest. Po upečení korpusu se připraví ovocná náplň.

Náplň může být připravena z libovolných druhů ovoce, nejčastěji se však používají jahody, maliny, meruňky nebo švestky. Ovoce se na pánvi přepéká s cukrem, dokud nezhoustne a nevytvoří se z něj lahodný sirup. Poté se ovocná náplň rozloží na upečený korpus.

Pro vylepšení dezertu můžeme na vrchol koláče přidat také šlehačku nebo posunout vrstvu cukru a dozdobit povrch koláče čerstvým ovocem. Samotný koláč se nejčastěji podává s kávou nebo čajem, ale také je možné ho připravit jako dezert po hlavním jídle.

je rychlý a jednoduchý recept, který potěší každého milovníka sladkého. Jako lahodný dezert na konec večeře nebo jako osvěžující svačina během teplých letních dnů, je tento koláč vždy skvělou volbou.

Tipy na snadné české pokrmy

V následujících odstavcích najdete několik tipů na snadné české pokrmy, které můžete jednoduše připravit doma:

Guláš s knedlíkem: Jedná se o tradiční české jídlo, které je oblíbené u většiny Čechů. Guláš připravujeme z hovězího masa a cibule, kterou restujeme na oleji. Postupně přidáváme koření a vodu a vaříme, dokud maso není měkké. Podáváme s houskovým knedlíkem, který můžeme nakrájet na plátky a zalít omáčkou z guláše.

Smažený sýr: Další oblíbené jídlo v české kuchyni je smažený sýr. Používáme plátky sýra, které nejprve obalíme v mouce, potom v rozkvedlaném vejci a nakonec v strouhance. Smažíme na rozpáleném oleji nebo sádle, dokud není sýr křupavý a zlatohnědý. Podáváme s bramborovým salátem nebo tatarskou omáčkou.

Česnečka: Pokud máte rádi hořčicovou příchuť, zamilujete si česnečku. Jedná se o česnekovou polévku, která se připravuje z česneku, vody, hovězího vývaru, brambor a vejce. Česnek se oloupe a jemně nadrtí, přidáme do vody a vaříme s brambory. Konečně můžeme polévku dochutit pepřem, solí a kouskem chleba nebo klobásou.

Řízky: České řízky jsou klasické pokrm, který se připravuje z vepřového masa. Plátky masa nejprve naklepeme, osolíme a opepříme. Poté je obalíme v mouce, rozkvedlaném vejci a strouhance a smažíme v oleji nebo sádle, dokud nejsou zlatavé a křupavé. Tyto řízky se podávají s bramborovým salátem nebo rýží.

V dnešním článku jsme se podívali na pět nejlepších receptů na rychlé a zdravé jídlo z české kuchyně. Vyzkoušeli jsme tradiční polévku, rychlý salát, šťavnaté maso, chutné těstoviny a osvěžující dezert. Tyto recepty splňují naše požadavky na rychlost přípravy, nutriční hodnoty a chuťový zážitek. Jsou vhodné nejen pro všední dny, ale i pro speciální příležitosti. Doufáme, že vám tyto recepty poskytnou inspiraci a přinesou do vaší kuchyně nové vůně a chutě. Bon appétit!

Přidejte si rady a návody na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si rady a návody na hlavní stránku Seznam.cz

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *