3. 7. 2023
Autor: Michal Vítek
Návod na přípravu lahodného grilovaného kuřete
zdroj: Pixabay

Grilování je jednou z nejoblíbenějších letních aktivit, kterou si lidé po celém světě užívají. Ať už jde o rodinnou oslavu, piknik s přáteli nebo jednoduše o večerní večeři na terase, grilované pokrmy vždy dodají tomuto zážitku speciální chuť a aromat. A pokud máte chuť vyzkoušet něco nového, co by všem rozdunělo chuťové pohárky, doporučujeme vám grilované kuře. Pravá kombinace křupavé kůrčičky a šťavnatého masa je pro mnoho lidí neodolatelná. V tomto článku vám představíme jednoduchý návod na přípravu lahodného grilovaného kuřete, které si jistě oblíbíte jak vy, tak vaši hosté. Takže si vezměte své grily a začněte se připravovat na jedinečnou chuťovou orgii!

– Příprava kuřete pro grilování

V této části článku se zaměříme na přípravu kuřete pro grilování. Grilování kuřete je oblíbenou metodou přípravy masa, která dodává kuřeti výraznou chuť a šťavnatost. Při správné přípravě lze dosáhnout křupavé kůrčičky na povrchu a šťavnatého a měkkého masa uvnitř.

Prvním krokem při přípravě kuřete pro grilování je vyčištění a odstranění vnitřností. Kuře je třeba důkladně propláchnout pod tekoucí vodou a následně očistit a odstranit vnitřní orgány. Poté je vhodné kuře osušit papírovým utěrkou.

Dalším důležitým krokem je marinování kuřete. Marináda je směs koření, oleje a kyseliny, která pomáhá zjemnit a dochutit maso. Do marinády lze přidat například olivový olej, citronovou šťávu, med, tymián, oregano a další oblíbené přísady. Kuře je vhodné nechat marinovat přibližně 2-4 hodiny, nebo ideálně přes noc, aby dochutění proniklo do masa.

Před samotným grilováním je důležité kuře správně připravit. Křídla se mohou připevnit ke tělu pomocí špejlí, aby se při grilování neuspěchala. Kuře je také možné naplnit citronem či bylinkami, což přispěje ke zvýšení jeho chuti. Při grilování je doporučeno nejprve kuře pečlivě opečovat zvenčí, aby se vytvořil krásný zlatavý povrch. Poté lze pokračovat grilováním po dobu asi hodiny, případně déle, záleží na velikosti kuřete.

Po dokončení grilování je třeba kuře nechat ještě chvíli odpočinout. Mělo by se zakrýt a nechat odpočívat asi 10-15 minut, aby se šťáva v masa rovnoměrně rozpustila. Po této době je kuře připravené k podávání. Můžete ho krájet na porce a servírovat s přílohami dle vlastního výběru, jako jsou brambory, salát nebo chléb.

Takto připravené grilované kuře je lahodné a šťavnaté, skvěle se hodí na letní grilování a může být výtečnou volbou nejen pro rodinné večeře, ale také pro oslavy a grilovací party s přáteli.

– Marinování a dochucování kuřete

Marinování a dochucování kuřete je důležitou částí procesu přípravy tohoto druhu masa. Správně marinované a dochucené kuře je plné chuti a aromatických látek, které přispívají k vytvoření lahodného jídla. Existuje mnoho různých způsobů, jak marinovat a dochucovat kuře, a každý z nich přináší jedinečné a zajímavé výsledky.

Jednou ze základních technik marinování je použití marinády. Marináda je směs vody, oleje, octa nebo citrusových šťáv, které jsou ochuceny různými bylinkami, kořením, solí a cukrem. Tato směs se pak používá k potopení kuřecího masa po dobu několika hodin nebo přes noc, aby se dostatečně propojily chutě a aroma přísad s masem. Výsledkem je kuře s navýsost chutnou kůží a šťavnatým masem.

Další možností, jak dochutit kuře, je použití různých koření a bylinek. Každý druh koření přináší do jídla svou vlastní chuť a vůni. Například oregano, tymián a rozmarýn jsou tyto oblíbené bylinky při dochucování kuřete. Ke kořenění se také často používají česnek, cibule, papriky a hořčice. Tyto přísady přidávají do jídla pikantní chuť a osvěžující aroma.

Nezapomínejme na další možnost dochucení kuřete – použití omáček. Omáčky jsou vynikajícím způsobem, jak dodat jídlu bohatou a lahodnou chuť. K dochucení kuřecího masa se často používají omáčky na bázi sójových výrobků, hoisinové omáčky, BBQ omáčky nebo hořčice. Dochucování kuřete pomocí omáček je snadný a rychlý způsob, jak zvýraznit chuť masa a dodat jídlo výjimečnou chuťovou paletu.

V poslední řadě, při dochucování kuřete je možné využít rovněž různé techniky vaření a pečení. Grilování, pečení, smažení nebo vaření v páře jsou jen některé z možností, které přinášejí jedinečnou chuť kuřete. Každá z těchto technik přidává do jídla specifické aroma a strukturu masa, což přispívá k vytvoření chutného jídla.

– Správná technika grilování kuřete

Správná technika grilování kuřete

Vítáme vás v této sekci, kde se podíváme na správnou techniku grilování kuřete. Grilování je oblíbenou aktivitou v létě a s těmito tipy se snadno stanete mistrem grilu!

Předehřát gril: Než začnete s grilováním kuřete, je důležité předehřát gril na správnou teplotu. Ideální je dosáhnout teploty okolo 175-190 °C. Předehřev zabrání, aby se kuře připeklo na roštu a zároveň zajistí, že se uvnitř kuřete dostaví rovnoměrné teplo.

Použijte marinádu: Nebojte se kuře ochutnat marinádou před grilováním. Marináda dodává kuřeti chuť a zároveň zabraňuje vysušení masa během grilování. Zvolte marinádu dle svého gusta a nechte kuře v ní odležet alespoň hodinu nebo přes noc.

  • Pozor na příliš sladké marinády, které mohou při vysokých teplotách snadno spálit.
  • Použijte zipovací sáčky nebo kontejnery na marinování, abyste minimalizovali riziko kontaminace a snadno manipulovali s kuřetem.

Správné rozpálení roštu: Abyste dosáhli perfektně grilovaného kuřete, je důležité rošt dobře rozpálit a připravit. Před grilováním očistěte rošt od zbytků a potřete ho olejem. To zamezí přilepení kuřete na rošt a způsobí charakteristické grilovací čáry na povrchu masa.

Sledujte teplotu: Po umístění kuřete na gril pravidelně sledujte teplotu. Máte-li k dispozici teploměr na gril, zavěste ho do blízkosti kuřete, abyste mohli kontrolovat, zda dosáhlo správné teploty. Dbejte na to, aby se kuře nezapařilo nebo zbytečně nevysušilo.

– Kontrola teploty a doba grilování

Kontrola teploty a doba grilování

Při grilování je důležité správně kontrolovat teplotu, aby se jídlo nepřipálilo nebo nezůstalo nedovařené. Teplotu je možné kontrolovat pomocí grilu s teploměrem, který umožňuje nastavit a sledovat teplotu v grilu. Určitá míra zkušeností a citu pro teplotu je ale také potřebná.

Pro grilování je nejčastěji používána přímá metoda grilování, kdy je jídlo umístěno přímo nad plamenem. V případě, že je gril vybaven vícenásobnou horkovzdušnou soustavou, je vhodné vyzkoušet různé kombinace zapnutých hořáků pro dosažení ideálního způsobu grilování. Každá potravina může vyžadovat odlišnou teplotu a dobu grilování, proto je důležité se řídit konkrétními recepty nebo doporučeními výrobce.

Při grilování masa je důležité dosáhnout správné teploty, která zajišťuje bezpečnost a chuť masných pokrmů. Obecně platí, že vnitřní teplota masa by měla dosáhnout minimálně 63°C. Důležité je také dbát na to, aby bylo maso dokonale propečené, ale zároveň nevysušené. Doba grilování je pak závislá na tloušťce a druhu masa.

Při grilování ryb je důležité dbát na to, aby ryba nezůstala lepit nebo se nerozpadla při zacházení s ní na grilu. Je možné rybu grilovat na mřížce, na přípravné ploše, nebo na automatu na ryby. Vždy je vhodné představu ryby poradit s expertem, který doporučí optimální dobu grilování a teplotu.

Při grilování zeleniny je důležité dosáhnout správného stupně pečení, aby byla zachována její chuť a výživová hodnota. Zelenina se na grilu griluje při nižší teplotě než maso, aby nedošlo k vysušení. Pokud je zelenina řezána na menší kousky, je důležité ji pečlivě kontrolovat a otáčet, aby nedošlo k přepálení.

– Lahodné omáčky a přílohy k grilovanému kuřeti

Když si připravujete grilované kuře, není to jen o masu. Ochutné omáčky a přílohy dokáží toto jídlo povýšit na zcela novou úroveň. V následující sekci najdete několik lahodných omáček a zajímavých příloh, které skvěle doplní grilované kuře.

1. Barbecue omáčka
Pokud milujete sladkokyselou chuť, nejspíš zamilujete barbecue omáčku. Můžete ji koupit hotovou v obchodě, ale udělat si ji doma je velmi jednoduché. Stačí smíchat kečup, hnědý cukr, hořčici, octový ocet, Worcestershire omáčku a další vybrané přísady. Nechte omáčku odpočívat v lednici a poté ji můžete podávat k grilovanému kuřeti. Je to vynikající kombinace sladkého, slaného a kořeněného.

2. Salsa
Pokud preferujete osvěžující omáčky, sáhněte po sveží salsě. Salsa je základně připravena z rajčat, cibule, jalapeňos papriček, limetkové šťávy a bylinek. Můžete si ji připravit podle své chuti – pokud máte rádi ostré, přidáte víc papriček, nebo naopak přidat něco sladkého (třeba ananas) pro vyvážení chuti. Salsa je skvělou volbou, pokud hledáte lehčí a zdravější alternativu k omáčkám s vysokým obsahem tuku a cukru.

3. Pečené brambory s bylinkami
Pro grilované kuře je ideální přílohou pečené brambory s bylinkami. Na kostičky nakrájené brambory zapečte v troubě s olivovým olejem, česnekem, tymiánem, rozmarýnem a solí. Brambory budou krásně křupavé zvenku a měkké uvnitř, s příjemným aroma bylinek. Pokud chcete přidat na výraznosti, můžete ještě posypat sýrem a dát do trouby na chvíli, dokud se sýr nezacpe a začne se zlatit.

4. Kuskusový salát
Jeden z nejvíce všestranných a rychle připravitelných salátů je kuskusový salát. Kuskus je malé, granulovité zrníčko, které se vaří ve vodě nebo vývaru. Vychladlý kuskus smíchejte s nakrájenou okurkou, rajčaty, cibulí, petrželkou a citronem. Můžete ho také obohatit o rozinky, slunečnicová semínka nebo lískové oříšky. Salát posypte strouhaným sýrem nebo ozdobte lístkem čerstvé máty. Kuskusový salát je lehkou a osvěžující přílohou, která se hodí ke grilovanému kuřeti i k dalším pokrmům z grilu.

– Tipy a triky pro dokonalé grilování kuřete

Při grilování kuřete je důležité dodržovat určité postupy a triky, aby bylo maso dokonale připravené a chutné.

1. Předgrilování kuřete

Před samotným grilováním je dobré nechat kuře pár hodin odležet v marinádě, aby se maso prošpikovalo chutí. Předgrilování je také důležité, aby se povrch masa pěkně zatáhl a neuschl. Předgrilování by mělo trvat přibližně 10 minut na vysoké teplotě, potom snižte teplotu a pokračujte v grilování.

2. Použití marinády

Maso můžete marinovat v různých typech marinád. Hodí se například marináda s olivovým olejem, citronem, bylinkami a česnekem. Marinádu přidejte do vhodného sáčku nebo pevné nádoby, kde maso několik hodin marinovalo. Marináda pronikne do masa a dodá mu výraznou chuť.

3. Správné grilování na rozděleném ohni

Důležitou součástí grilování kuřete je správné rozdělení ohniště. Vytvořte si dvě zóny – jednu s přímým a druhou s nepřímým ohněm. Na přímém ohni grilujte maso, přičemž ho pravidelně obracejte a kontrolujte, zda se nezačíná připalovat. Na nepřímém ohni můžete maso dokončit, nebo ho tam přemístit, pokud již má správně zatáhlý povrch. Tímto způsobem zajistíte rovnoměrné propečení i u větších kousků masa.

4. Použití grilovacích utěrek

Při grilování kuřete se může uvolňovat šťáva, která by mohla způsobit plameny a spálení masa. Proto je vhodné mít po ruce grilovací utěrky, kterými můžete šťávu před grilem otřít. Utěrky také slouží k obracení a přenášení masa na talíř, aby se nedo něj dostala nečistota z grilu.

Věříme, že náš návod na přípravu lahodného grilovaného kuřete vám přinesl inspiraci pro vaše další letní grilování. S přesně stanovenými kroky jsme se snažili vám přiblížit, jak docílit šťavnatého, aromatického a perfektně grilovaného kuřecího masa. Použití marinády vám pomůže dosáhnout výraznějšího a bohatšího chuti masa, zatímco správná příprava grilovacího grilu a pečlivé sledování teploty vám umožní dosáhnout dokonalého výsledku. Nezapomeňte na důkladnou hygienu při manipulaci s surovým masem a na zahazování odpadků. Doufáme, že si vychutnáte každý kousek tohoto skvělého pokrmu a přejeme vám mnoho úspěchů při grilování kuřete.

Přidejte si rady a návody na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si rady a návody na hlavní stránku Seznam.cz

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *