29. 6. 2023
Autor: Eva Šindelářová
zdroj: Pixabay

V dnešní době je stále více lidí motivováno snahou o ochranu životního prostředí a snižování množství odpadu. Jedním z efektivních způsobů, jak uplatnit recyklaci a vytvořit vlastní originální dekoraci, je vyrobit si lampion z recyklovaného materiálu. Tento jednoduchý návod vám představí, jakým způsobem si můžete sami vyrábět lampiony ze starého papíru, plechovek či jiných materiálů, které by jinak skončily v kontejneru na odpad. Tímto způsobem můžete nejenom vytvořit krásné dekorace, ale také přispět k ochraně životního prostředí.

Jak udělat lampion z recyklovaného materiálu

Pro výrobu lampionu z recyklovaného materiálu potřebujete několik jednoduchých věcí. Jako základ lampionu můžete využít prázdnou plastovou láhev, ideálně láhev od minerálky nebo od šťávy. Jestliže nemáte žádnou vhodnou láhev k dispozici, můžete použít třeba starý jednorázový kelímek.

Dále budete potřebovat pantoflák, který slouží jako držák svíčky. Pantoflák nebo také drátový háček můžete získat třeba z kancelářských sešívaček nebo balení od jablek či pomerančů. Poté, co máte připravenou láhev a pantoflák, můžete začít s dekorací lampionu.

Pro dekoraci lampionu můžete využít různé recyklované materiály. Můžete například roztříznout barevné papíry na proužky a nalepit je na povrch láhve. Další možností je použití barevných igelitových sáčků. Ty můžete rovněž roztříznout na proužky a přilepit je na láhev. Pokud máte k dispozici staré noviny nebo časopisy, můžete je také použít. Stačí je roztrhat na menší kousky a nalepit na povrch lampionu tak, aby byl plně pokrytý.

Aby lampion měl ještě výraznější vzhled, můžete k dekoraci využít i další prvky, jako jsou například korálky, komponenty z roztrhaných šperků nebo i staré přívěšky na klíče. Tyto průhledné a lesklé ozdoby můžete přichytit na lančík, kterým bude lampion zavěšen.

Potřebné materiály pro recyklovaný lampion

Při výrobě recyklovaného lampionu je třeba sbírat různé materiály, které budou sloužit jako surovina. Následuje seznam některých základních materiálů, které budete potřebovat:

  • Prázdné plechovky od konzerv nebo nápojů – tyto plechovky mají ideální tvar pro výrobu lampionů a dají se snadno recyklovat.
  • Třpytivý papír nebo folie – pro vnitřní vrstvu lampionu, která zajistí krásné ozáření a odraz světla.
  • Papír nebo textilie – pro vnější vrstvu lampionu, můžete použít například staré noviny, tapety nebo látky. Záleží na vašem vkusu.
  • Dráty nebo šňůry – pro vytvoření nosné konstrukce lampionu a zavěšení. Dráty je možné získat například ze starých oděvů nebo slabých elektrospotřebičů.
  • Nůžky, lepidlo a špendlíky – základní nástroje pro výrobu lampionů.

Při výběru materiálů se zaměřte především na recyklovatelné a ekologicky šetrné varianty. Snažte se minimalizovat použití plastu a zvolte raději přírodní materiály, které se snadno rozloží. Můžete tak přispět k ochraně životního prostředí a využít recyklované materiály, které by jinak skončily na skládce.

Pokud chcete lampiony ozdobit dalšími materiály, můžete použít například korálky, samolepky, květiny nebo perly. Vaše lampiony se tak stanou unikátními a jedinečnými kousky, které zajistí originální atmosféru při jakékoliv příležitosti.

Postup výroby lampionu z recyklovaných předmětů

Lampiony vyrobené z recyklovaných předmětů jsou skvělou alternativou k tradičním lampionům. Jejich výroba je nejen ekologická, ale také originální a kreativní. V této sekci se dozvíte postup, jak jednoduše vyrobit lampion z různých recyklovaných materiálů.

Prvním krokem při výrobě lampionu z recyklovaných předmětů je výběr vhodných materiálů. Můžete použít například staré skleničky, konzervy, plastové láhve nebo papírové obaly. Důležité je, aby byly tyto materiály čisté a nepoškozené.

Dalším krokem je úprava vybraných materiálů. Například u skleniček je potřeba odstranit etikety a dobře je vyčistit. U plastových lahví je vhodné odříznout vrchní část a odstranit plastové uzávěry. U papírových obalů je možné je rozložit a vyříznout z nich zajímavé tvary.

Poté přichází na řadu samotná montáž lampionu. Skleničky, plastové láhve nebo konzervy můžete spojit dohromady pomocí pevného opletovacího drátu. Papírové obaly můžete spojit pomocí lepidla nebo lepicí pásky. Při montáži lampionu je důležité dbát na to, aby vše bylo pevně a stabilně spojeno.

Po dokončení montáže je možné lampion ještě dále vylepšit. Například můžete dovnitř vložit svíčku nebo světelnou žárovku, která bude lampion osvětlovat. Můžete také přidat různé dekorace nebo zdobné prvky, které dodají lampionu osobitý vzhled.

Výroba lampionu z recyklovaných předmětů je zábavná aktivita, která přináší radost nejen při samotné tvorbě, ale také při pozorování výsledného lampionu ve večerních hodinách. Tímto způsobem můžete využít předměty, které by jinak skončily v odpadu, a vytvořit z nich něco krásného a užitečného.

Kreativní tipy na recyklované dekorace lampionů

Našli jste staré láhve, plechovky nebo další recyklovatelné materiály a chcete si vyrobit originální dekorace lampionů? V tom případě vám můžeme nabídnout pár kreativních tipů, jak z toho vytvořit zajímavé a jedinečné dekorativní předměty.

Jednou z možností je využití starých sklenic, které jsou dostatečně velké a mají vhodný tvar. Stačí do nich nalít nějakou barvitou kapalinu – například vodu s potravinovou barvou nebo roztokem umělých barviv. Pak jen do sklenice vložíte svíčku a můžete si vychutnat krásné světelné efekty.

Další možností je vytvoření lampionů z papírových obalů od dětských příkrmiček. Pomocí vyřezávacích nožů a děr do nich vytvořte různé vzory nebo obrázky. Když do nich umístíte svíčku nebo malou baterku, vytvoříte působivé světelné efekty.

Recyklované dekorace lampionů můžete vytvořit také z prázdných konzervových plechovek. Jestliže pečlivě odstraníte vrchní a spodní část, dostanete si perfektně průhlednou trubku. Tu můžete ozdobit natíráním barvami a výkresy nebo nalepit pestrobarevný papír. Do trubky potom umístíte svíčku a tím vytvoříte jednoduchý lampion.

Zkuste také vytvořit lampion z láhve. Vystřihněte její spodní část a zakryjte otevřený konec pruhem barevného papíru nebo látky. Dno můžete zdobit například lepitelnými tapetovými fóliemi nebo různě barevnými nitmi. Pokud do lampionu umístíte svíčku, vytvoříte si zajímavou a originální dekoraci.

Bezpečnostní rady pro použití lampionů z recyklovaného materiálu

Lampiony z recyklovaného materiálu jsou populární dekorativní předměty pro různé události, ale jejich použití vyžaduje zvláštní opatrnost z hlediska bezpečnosti.

Zde je několik rad, které byste měli vzít v úvahu, abyste zajistili bezpečné a uspokojivé použití lampionů z recyklovaného materiálu:

1. Kvalita materiálu: Před použitím lampionu zkontrolujte, zda je vyroben z kvalitního a odolného recyklovaného materiálu. Kvalitní materiál zajistí, že lampion nebude snadno praskat nebo hořet a sníží tak riziko vzniku požáru nebo úrazu.

2. Kontrola plamene: Před zapálením lampionu si pečlivě přečtěte a dodržujte pokyny výrobce ohledně používání a zapalování lampionu. Ujistěte se, že lampion je správně namontován a že plamen není příliš blízko k ostatním hořlavým materiálům, jako jsou například stromy nebo budovy.

3. Podmínky k použití: Nepoužívejte lampiony z recyklovaného materiálu v extrémních povětrnostních podmínkách, jako jsou silný vítr, déšť nebo sněžení. Tyto podmínky mohou zvýšit riziko požáru nebo způsobit nebezpečí pro okolí.

4. Zodpovědné používání: Pokud používáte lampiony z recyklovaného materiálu na veřejných místech, jako jsou parky nebo pláže, mějte na paměti, že jste odpovědní za správné zacházení s nimi. Sledujte lampiony, aby nedošlo k ohrožení ostatních osob nebo majetku a nechte je vyhasnout a ochladnout předtím, než je zlikvidujete.

Inspirujte se: Příklady recyklovaných lampionů pro vaši inspiraci

  1. Recyklované plechovky: Plechovky z prázdných konzerv nebo nápojů mohou být jednoduše přeměněny na originální lampiony. Stačí odstranit vrchní a spodní část plechovky, vyčistit ji a vytvořit v ní otvory nebo vzory pomocí kladívka a hřebíků. Poté je možné vložit dovnitř svíčku nebo baterku a lampion je připraven k použití. Je to levný a kreativní způsob, jak využít předměty, které by jinak skončily v odpadkovém koši.
  2. Textilní látky: Staré textile, například z vyřazených šatů nebo závěsů, mohou být také využity k vytvoření originálních lampionů. Látku lze rozřezat na proužky a následně je zavázat kolem drátěného či bambusového kostra. Takto vytvořený lampion může působit velmi romanticky a útulně, zejména pokud se použijí různé barevné odstíny látek. Další možností je také vyšít látku nebo na ni připevnit ozdobné aplikace v podobě květin, motýlů nebo jiných vzorů.
  3. Papírové obaly od dárků: Papírové obaly od dárků, které by jinak skončily ve spalovně nebo na skládce, mohou být použity k vytvoření recyklovaných lampionů. Stačí je rozstřihnout na pruhy a následně je omotat kolem kulatého kusu kartonu nebo plastového poháru. Poté se lampion může zdobit například lepenkou s výřezy nebo se na něj přilepit nějaký obrázek či nápis. Pro osvětlení je možné použít svíčky nebo světelné LED řetězy.
  4. Konzervy z plechu: Prázdné konzervy z plechu, například od fazolí nebo rajčat, lze také upcyklovat na originální lampiony. Tyto konzervy lze jednoduše oklepat, vyčistit a poté pomocí kladívka vytvořit otvory či vzory. Lampion může být dále zdoben například omalováním, nalepením výřezů z lepenky nebo nalepením kousků barevného skla. Vnitřek konzervy pak stačí osvítit svíčkou nebo malou baterkou a efekt osvětlení bude zaručen.

Je zřejmé, že vyrobit svůj vlastní lampion z recyklovaného materiálu je snadné a zábavné. S pomocí několika jednoduchých předmětů, které lze najít doma nebo v nejbližším obchodě se zaměřením na recyklované materiály, můžete vytvořit unikátní kus, který ukazuje vaši kreativitu a zároveň dbá o životní prostředí. Výsledný lampion může sloužit jako stylová dekorace pro nejrůznější příležitosti nebo prostě jako zdroj světla až do té doby, než je čas vyhodit staré noviny a znovu vytvořit nový. Snažte se tak využívat recyklované materiály ve svém životě a přispívat k udržitelnosti naší planety.

Přidejte si rady a návody na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si rady a návody na hlavní stránku Seznam.cz

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *