30. 6. 2023
Autor: Markéta Hrdinová
Co pomáhá na migrénu
zdroj: Pixabay

Migréna je neobyčejně nepříjemným a bolestivým onemocněním, které může významně ovlivnit kvalitu života postižených. Způsobuje silné bolesti hlavy, křeče a v horších případech i závratě či nevolnost. Stále více lidí trpí migrénou a hledá účinné metody, jak s touto obtíží bojovat. Existuje celá řada způsobů, které mohou pomoci na migrénu a zmírnit její projevy. V tomto článku se podíváme na některé z nich a zjistíme, jaké přístupy se ukazují jako nejúčinnější při boji s tímto obtížným onemocněním.

1. Přírodní léčba migrény

Migréna je přetrvávající bolest hlavy, která může být velmi obtěžující pro jednotlivce. Mnoho lidí hledá alternativní způsoby léčby migrény, které se zaměřují na přírodní prostředky a minimalizují potřebu léků. Existuje několik přírodních léčebných metod, které by mohly pomoci při zmírnění migrény.

Jednou z možností je akupunktura, tradiční čínská metoda, která zahrnuje vpichy jemných jehel do určitých bodů těla. Podle některých studií akupunktura může pomoci snížit frekvenci a intenzitu migrénových záchvatů. Tato technika by měla být prováděna odborníkem s dostatečným vzděláním.

Další přírodní léčebnou metodou je bylinná terapie. Existuje několik bylin, které by mohly pomoci zmírnit migrénu, například máta peprná, která má účinky protizánětlivé a uklidňující. Zelený čaj je také často doporučován kvůli svým antioxidantům a protizánětlivým vlastnostem. Je však důležité mít na paměti, že byliny mohou mít vedlejší účinky a jejich užívání by mělo být konzultováno s odborníkem.

Ve snaze zmírnit migrénu může pomoci také změna životního stylu. Dodržování pravidelného spánku, cvičení a správná strava může přispět ke snížení frekvence a intenzity migrénových záchvatů. Doporučuje se také minimalizovat stresové situace a vyhýbat se spouštěčům migrény, jako jsou určité potraviny a podráždění zvuků nebo světla.

2. Účinné domácí prostředky proti migréně

Migréna je silná a bolestivá forma bolesti hlavy, která může být velmi obtížná a rušivá. Existuje několik domácích prostředků, které mohou pomoci zmírnit symptomy migrény a přinést úlevu.

1. Relaxační techniky: Hlavní příčinou migrén jsou často stres a napětí. Relaxační techniky, jako je hluboké dýchání, meditace, jóga nebo aromaterapie, mohou být účinným způsobem, jak snížit stres a tlak a uvolnit napětí, které může vyvolat migrénu.

2. Teplé nebo studené obklady: Aplikování teplých nebo studených obkladů na oblast hlavy nebo krku může přinést úlevu od bolesti. Teplý obklad může pomoci uvolnit svaly a zmírnit tlak, zatímco studený obklad může zúžit cévy a snížit zánět.

3. Přírodní bylinné doplňky: Existuje několik přírodních bylinných doplňků, které se tradičně používají k léčbě migrény. Například máta peprná, která obsahuje mentol, může pomoci zmírnit migrénu a ulevit od bolesti. Další byliny, jako je máta perovna a petržel, mohou také přinést úlevu.

4. Hydratace: Nedostatek tekutin může způsobit migrénu nebo zhoršit její symptomy. Důležité je pít dostatečné množství vody každý den a vyhnout se dehydrataci. Lze také zvážit konzumaci šťávy z citrónu nebo sklenici vody s přidáním soli, což může pomoci obnovit elektrolyty a snížit bolest hlavy.

5. Změna stravy: Určitá jídla a nápoje mohou vyvolat migrénu u lidí, kteří jsou na ně citliví. Je užitečné si všimnout, jaké potraviny a nápoje by mohly být spouštěčem migrény a vyhnout se jim. To může zahrnovat čokoládu, alkohol, kávu, sýr, nitráty obsažené v uzeninách a další potraviny.

3. Jak zmírnit migrénu bez léků

Migréna je bolestivým stavem, který může značně ovlivnit kvalitu života. Pokud však nechcete používat léky nebo hledáte alternativní způsoby, jak zmírnit příznaky migrény, existuje několik možností.

1. Relaxace a odpočinek: Stres a napětí mohou často přispět k vzniku migrény. Proto je důležité si najít čas na relaxaci, odpočinek a snížení stresu. Lze využít různé relaxační techniky, jako je meditace, hluboké dýchání nebo jóga. Pravidelný spánek a dostatek odpočinku jsou také klíčové.

2. Biofeedback: Biofeedback je technika, která pomáhá zlepšit kontrolu nad tělem a vnímat jeho signály. Může být užitečná pro lidi trpící migrénou. Tento proces spočívá v tréninku mysli a těla, aby se naučily reagovat na stresové situace a bolest. Při biofeedbacku se využívají různé přístroje, které měří svalovou aktivitu, krevní tlak nebo tepovou frekvenci.

3. Akupresura: Akupresura je alternativní metoda, která pracuje s tlakem na určité body těla. Existují body na hlavě a rukou, které jsou navíc spojeny s migrénou. Lze je stimulovat tlakem nebo jemnou masáží. Akupresura může pomoci uvolnit napětí a zmírnit migrénu.

4. Změny životního stylu: Změny ve stravě a životním stylu mohou také hrát roli v prevenci migrény. Důležité je udržovat pravidelný jídelníček, vyhnout se potravinám, které vyvolávají migrénu (jako je čokoláda, mléčné výrobky, alkohol nebo některé druhy sýrů) a dodržovat dostatečný pitný režim. Fyzická aktivita je také důležitá, avšak je vhodné udržet si střední intenzitu a vyhýbat se příliš velké fyzické námaze.

4. Zdravá strava pro prevenci migrény

Zdravá strava a správná výživa mohou hrát významnou roli při prevenci migrén. Některé potraviny a nápoje totiž obsahují látky, které mohou vyvolávat migrénu nebo zhoršovat její příznaky. Na druhou stranu existují i potraviny, které mají pozitivní vliv a mohou pomoci redukovat riziko vzniku migrény. Je důležité věnovat pozornost své stravě a vybírat si potraviny s rozumem.

Jedním z hlavních faktorů, které lze ovlivnit prostřednictvím stravy, je příjem kofeinu. Kofein je stimulant, který může způsobit migrénu u citlivých jednotlivců. Proto je důležité omezit konzumaci kávy, energetických nápojů a čokolády. Naopak byste měli zvýšit příjem vody, protože dehydratace je dalším faktorem, který může přispívat k migréně.

Výběr správného jídelníčku by také měl zahrnovat dostatečné množství čerstvého ovoce a zeleniny. Obsahují důležité vitamíny, minerály a antioxidanty, které mohou pomoci snížit zánět v těle a tím i migrénu. Zejména se doporučuje konzumovat potraviny bohaté na vitamín B2 (riboflavin) a hořčík, jako jsou celozrnné obiloviny, zelené listové zeleniny, luštěniny a ořechy.

Dále se doporučuje omezit příjem potravin, které obsahují tyramin, aminokyselinu, která může vyvolávat migrénu u některých jedinců. Tyramin se nachází v sýru, uzeninách, kysané zelenině, čokoládě, banánech a některých červených vínech. Každý jedinec může mít však jinou toleranci a je tedy důležité sledovat, jak vaše tělo reaguje na různé potraviny.

V neposlední řadě je také důležité vyhnout se potravinám obsahujícím monosodium glutamát (MSG), který je někdy přidáván jako dochucovadlo do potravin. MSG může vyvolávat migrénu u některých lidí. Je proto dobré si pečlivě číst složení potravin a vyhýbat se těm, které obsahují tuto látku.

5. Účinky fyzioterapie na migrénu

Fyzioterapie se stává stále více uznávanou léčebnou metodou pro osoby trpící migrénou. Řada studií ukázala, že fyzioterapie může přinést úlevu a snížit četnost a intenzitu migrénových záchvatů.

Jedním z hlavních účinků fyzioterapie na migrénu je zlepšení celkového stavu svalového napětí a uvolnění napětí v oblasti krku, ramen a hlavy. Léčebné techniky fyzioterapie, jako je manuální terapie, masáže, protahování svalů a posturální cvičení, pomáhají snížit svalové napětí a zlepšit průtok krve ve tkáních, což může zmírnit bolest a snížit migrénové záchvaty.

Fyzioterapeuti také často pracují na zlepšení držení těla a obnově správného kloubního pohybu. Nesprávné držení těla a narušený pohyb kloubů mohou vést k nadměrnému zatížení určitých tkání a svalů, což může být příčinou migrény. Fyzioterapeut pomocí různých cvičení a terapií může pomoci pacientům zlepšit držení těla a obnovit správný pohyb kloubů, čímž se snižuje riziko vzniku migrénového záchvatu.

Dalším důležitým prvkem fyzioterapie pro migrénu je edukace pacientů o jejich podmínce a poskytování nástrojů a technik, které mohou použít doma k předejití nebo zmírnění migrénového záchvatu. To může zahrnovat různé relaxační techniky, dechová cvičení a ergonomická doporučení, která pomáhají minimalizovat stres a napětí, jež mohou přispět k migrénovým záchvatům.

Nakonec, fyzioterapie může také pomoci s proaktivním přístupem k migréně, což znamená prevenci migrénových záchvatů. Fyzioterapeuti mohou pracovat s pacienty na identifikaci rizikových faktorů a vyvinutí individuálního plánu léčby, který zahrnuje cvičení, změny životního stylu a ergonomické úpravy, které mohou snížit pravděpodobnost migrény a zlepšit celkovou kvalitu života pacienta.

6. Jak snížit stres a migrénu

  • Vyspělí neřešili COVID-19.
  • 12. března měla se konat exhibiční akce – o sobě toho více řekne Pokračování z historie stolního tenisu.

Zdá se, že se tím může tento příběh včetně koronaviru tvořit cestou exhibic. Série světových hvězd se hodlá prát s časy světové karantény, politikou a s někdy lhostejným podejzením vůči tomuto nádhernému sportu. A to tak, že svou herní kvalitou a emocemi pomohou světu cestou exhibic.

Souběžně s jinými vítanými podobnými osvěžovači v České republice se tak, alespoň na chvíli, zapomene na to, s čím se naše země zákulisně a pobližuje nebo odmítá Evropskou Unii. Máma, baba, alternativně dceru. Všechno jedno, každého to pobaví, každého to pobaví. A tak tým Německo I útočí. Vrazíme do nich, nebo utečeme zpět? Uvidíme.

Zdá se ale, že ti první jsou jakž takž připraveni a než tam vleze Bulharo-Vindobonie Zlatan a my ho máme už dohodnutého, tak to by jim mohlo zabrat minimálně dalších týden. Podle očekávání našich odhadů, vyšlo na náměstí před nadhledem očekávání proražení Portugalska.

A točí se diskuse o tom, proč je nějaká exhibice lákavá a druhá už nemusí být? Gossip a média nás vždy potěší trochou upřímnosti.

Migréna je komplexní a často bolestivé onemocnění, které může značně ovlivnit každodenní život postiženého. Naštěstí existuje několik možností, jak zmírnit nebo dokonce předcházet migrénovým záchvatům.

Jednou z nejčastějších metod léčby migrény je užívání léků. Existují různé typy léků na migrénu, včetně analgetik a triptanů, které cílí na zmírnění bolesti a dalších příznaků migrény. Nicméně je důležité diskutovat s lékařem o vhodnosti a správném dávkování konkrétního léku.

Kromě léků je také důležité vytvořit si zdravé životní návyky, které mohou pomoci předcházet migréně. Zahrnují pravidelný spánek, dostatek odpočinku, vyváženou stravu a pravidelný pohyb. Stress patří mezi jedny z hlavních spouštěčů migrénových záchvatů, proto je důležité najít efektivní metody relaxace a stres zvládnout.

Další možností, která může pomoci na migrénu, je prevence prostřednictvím identifikace a vyhýbání spouštěčů migrény. Každý jedinec může mít různé spouštěče migrény, jako jsou například určité potraviny, alkohol, změny v hormonální hladině nebo dokonce meteorologické podmínky. Udržování deníku migrénových záchvatů a sledování prostředí, aktivity a stravovacích návyků mohou pomoci identifikovat tyto spouštěče a minimalizovat jejich vliv.

V neposlední řadě, pokud migrény způsobují vážné problémy a snižují kvalitu života, je dobré vyhledat odbornou pomoc. Neurologové a specialisté na migrénu mohou doporučit individuální léčebný plán, zahrnující vhodné léky, fyzioterapii nebo dokonce psychoedukaci.

S řadou dostupných možností léčby a prevence je důležité najít ty, které nejlépe vyhovují každému pacientovi. Migréna nemusí ovládat život, pokud se na ni podíváme z různých úhlů a najdeme metody, které nám pomáhají ji zmírnit a omezit.

Přidejte si rady a návody na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si rady a návody na hlavní stránku Seznam.cz

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *