29. 6. 2023
Autor: Markéta Hrdinová
Akné: Rady a tipy pro zlepšení stavu pleti
zdroj: Pixabay

Akné je jedním z nejčastějších kožních problémů, který postihuje nejen mladé lidi v dospívání, ale i dospělé v každém věku. Tento stav pleti může být nejen esteticky nepříjemný, ale také způsobovat různé psychické problémy. Široká škála faktorů, jako je nesprávná strava, hormonální nerovnováha, stres nebo nevhodná péče o pleť, může přispět k vzniku a zhoršování akné. V tomto článku se podíváme na rady a tipy, které vám mohou pomoci zlepšit stav pleti postižené akné a znovu získat zdravou a čistou pleť.

Příčiny akné u dospělých

Akné není pouze problém dospívajících, může se vyskytovat i u dospělých jedinců. Existuje několik faktorů, které mohou přispět k vzniku akné u dospělých.

Jedním z hlavních důvodů je hormonální nerovnováha. U žen se akné často objevuje v souvislosti se změnami hormonálního systému, například před menstruací, během těhotenství nebo při menopauze. Hormonální nerovnováha může vést k nadprodukci mazu, který je jeden z hlavních faktorů vedoucích k tvorbě akné.

Dalším faktorem může být genetika. Existuje genetická predispozice k akné, a pokud se v rodině vyskytují případy akné, je pravděpodobnost jeho výskytu i u dospělých vyšší. Také stres a nadměrná fyzická aktivita mohou přispět k vzniku akné u dospělých.

Špatná strava je dalším faktorem, který může hrát roli při vzniku akné. Některé potraviny, jako například mastné a sladké jídlo, mohou způsobit zvýšenou produkci mazu nebo zánět v těle, což ve výsledku může vést k tvorbě akné. Důležitou roli hraje také správná péče o pleť a hygiena. Nedostatečné či nadměrné čištění pleti, používání nesprávných kosmetických výrobků nebo nedostatek hydratace mohou vytvářet podmínky pro vznik akné.

Je také důležité zmínit, že u některých jedinců může akné být způsobeno užíváním určitých léků, jako jsou kortikosteroidy nebo antidepresiva. Tyto léky mohou mít vliv na hormonální rovnováhu v těle a způsobit vznik akné. Někteří lidé jsou také citliví na určité chemikálie obsažené v kosmetických výrobcích a produktech, což může zapříčinit vznik akné.

Správná péče o pleť

je důležitá pro udržení zdraví a vzhledu pokožky. Existuje mnoho způsobů, jak se o pleť starat, a každý typ pleti vyžaduje jiné postupy a produkty. Při správné péči o pleť je důležité dodržovat několik základních kroků.

Prvním krokem správné péče o pleť je čištění. Pleť by měla být čištěna denně, ráno i večer, aby se odstranily nečistoty, nadbytečný olej a make-up. Doporučuje se použít jemný čistící prostředek, který nevysušuje pleť a je vhodný pro váš konkrétní typ pleti. Po čištění je důležité pleť dobře opláchnout čistou vodou a osušit ji jemným ručníkem.

Dalším důležitým krokem je hydratace pleti. Pro hydrataci pokožky je vhodné použít krém nebo pleťovou vodu s vysokým obsahem hydratačních složek. Tento krok by měl být prováděn denně, ráno i večer. Hydratace dodává pleti potřebnou vlhkost, zabraňuje jejímu vysušení a předchází tvorbě vrásek.

Kromě čištění a hydratace pleti je také důležité chránit pleť před slunečním zářením. Sluneční paprsky mohou poškodit pokožku a způsobit předčasné stárnutí, pigmentové skvrny a dokonce i rakovinu kůže. Proto je vhodné používat ochranný faktor (SPF) v kosmetických výrobcích, které používáte, a aplikovat je před vystavením slunci. Nezapomeňte také na sluneční brýle a klobouk, které chrání obličej a oči před přímým slunečním zářením.

V neposlední řadě je také důležité vyhnout se nadměrnému používání make-upu a kosmetiky. Make-up může způsobit ucpání pórů a podráždění pokožky. Pokud používáte make-up, je důležité vybrat produkty, které jsou nekomedogenní a nezpůsobují akné. Večer je důležité odstranit veškerý make-up a nechat pleť po celou noc dýchat.

Účinné přírodní prostředky

Existuje mnoho účinných přírodních prostředků, které nám mohou pomoci udržet si zdraví a zlepšit svou kondici. Jedním z nejznámějších a nejúčinnějších přírodních prostředků je med. Med má mnoho léčivých vlastností a obsahuje mnoho prospěšných látek, jako jsou vitamíny, minerály a enzymy. Pomáhá při nachlazení, podporuje hojení ran a také zlepšuje imunitní systém. Může být užíván jak přímo, tak i ve formě bylinných čajů.

Dalším přírodním prostředkem, který se často používá, je česnek. Obsahuje mnoho antioxidantů a má silné antibakteriální a protizánětlivé účinky. Přidává se do mnoha pokrmů nebo se užívá přímo ve formě sušeného česneku. Pomáhá při detoxikaci těla, podporuje zdraví srdce a reguluje hladinu cholesterolu.

Bylinné čaje jsou také oblíbeným způsobem, jak využít přírodní prostředky pro zlepšení zdraví. Každá bylina má své specifické účinky, a tak si můžeme vybrat čaj na míru podle svých potřeb. Mátový čaj pomáhá při trávicích problémech, heřmánkový čaj uklidňuje nervy a levandulový čaj působí relaxačně. Je důležité sledovat účinky bylinných čajů na tělo a nepřekračovat doporučenou denní dávku.

  • Kurkuma je dalším přírodním prostředkem s mnoha zdravotními výhodami. Obsahuje silné antioxidanty a protizánětlivé látky. Má pozitivní vliv na trávicí systém a podporuje zdraví jater. Je možné ji přidávat do pokrmů jako koření nebo užít ve formě přípravku.
  • Aloe vera je rostlina, která se používá především v kosmetice, ale má také řadu léčivých účinků. Pomáhá při hojení ran a popálenin, má protizánětlivé a antiseptické účinky. Je možné používat aloe vera ve formě gelu nebo šťávy.

Dieta a akné

Akné je kožní onemocnění, které postihuje mnoho lidí všech věkových kategorií. Mnoho lidí se zajímá o možné souvislosti mezi stravou a akné. I když neexistuje přímá souvislost mezi konkrétními potravinami a vznikem akné, některé studie naznačují, že dieta může hrát určitou roli.

Podle některých výzkumů mohou potraviny s vysokým glykemickým indexem (GI) způsobovat zvýšenou tvorbu kožního mazu a zároveň zvyšovat hladiny inzulinu v krvi. To pak může napomáhat tvorbě akné. Potraviny s vysokým GI zahrnují například bílé pečivo, sladkosti, brambory nebo sušené plody. Je však třeba si uvědomit, že reakce každého jedince na potraviny je individuální a výzkumy na téma glykemického indexu a akné nejsou jednoznačné.

Další faktor, který může ovlivňovat akné, je konzumace mléčných výrobků. Některé studie uvádějí, že mléko a mléčné výrobky mohou způsobovat zánět v těle, který se pak může projevovat na kůži ve formě akné. Tento účinek se přisuzuje obsahu hormonů v mléce, stejně jako schopnosti mléka ovlivňovat hladiny inzulinu. I zde však platí, že každý jedinec může na mléčné výrobky reagovat jinak.

Pokud trpíte akné a zajímá vás vliv stravy, doporučuje se sledovat, které potraviny by mohly zhoršovat vaše akné. Můžete si všimnout, že určité potraviny vám přímo způsobují akné, zatímco jiné ne. Ve většině případů se tedy jedná o individuální a subjektivní záležitost.

Je důležité si uvědomit, že akné je multifaktoriální onemocnění, které závisí na různých proměnných, jako jsou hormonální změny, genetika a hygienické návyky. Strava může hrát svou roli, ale není jediným důvodem pro vznik akné. Pokud máte obavy o vaši stravu a akné, můžete se poradit s odborníkem nebo dermatologem, kteří vám mohou poskytnout další informace a doporučení.

Jak se zbavit akné ve stresu

Stres je často spojován s vznikem akné a zhoršením stavu pleti. Při stavu vysokého stresu možná netrpí jenom naše psychika, ale i naše tělo, a to včetně pokožky. Existuje několik způsobů, jak se zbavit akné ve stresových situacích a zlepšit stav pokožky.

Jedním z nejdůležitějších kroků je správná péče o pleť. Každodenní očistu a hydrataci pleti nelze podcenit. Je důležité používat kvalitní přípravky, které nebudou pokožku podráždovat ani vysušovat. Můžete zkusit používat čisticí gely nebo pleťové vody obsahující aktivní látky, které pomáhají snižovat tvorbu mastnoty a zánětů na pleti.

Velký vliv na stav pokožky má také strava. Při stresu se často uchylujeme ke konzumaci nezdravých potravin plných rafinovaného cukru a tuků, což nejenom zhoršuje stav pleti, ale může i zesílit pocity stresu. Důležité je jíst vyváženou stravu bohatou na vitamíny, minerály a zdravé tuky. Zvýšený příjem zeleniny, ovoce a celozrnných potravin může pomoct vyrovnávat stresové hormony a zlepšit kvalitu pleti.

Pokud zjistíte, že se akné zhoršuje v době stresu, může vám pomoci relaxační techniky jako je jóga, meditace nebo pravidelná fyzická aktivita. Tyto aktivity jsou známé svými protistresovými účinky a mohou pomoci snížit hladinu stresu a zlepšit krevní oběh, což může mít pozitivní vliv na stav pokožky.

V extrémních případech, kdy trpíte závažným stresem, může se vám vyplatit vyhledat odbornou pomoc. Psycholog nebo psychiatr vám mohou pomoci zvládat stresové situace a také se poradit ohledně péče o pleť. Není žádnou ostudou hledat pomoc, pokud stres a akné vážně ovlivňují váš život.

Jak minimalizovat tvorbu jizev

Existuje několik způsobů, a podpořit hojení kůže. Prvním krokem je pečlivá a správná péče o poranění. Je důležité udržet ránu čistou a suchou, aby se minimalizovalo riziko infekce a urychlení hojení.

Začněte ošetření ranou dobře opláchnutím teplou vodou a neutrálním mýdlem. Poté ji jemně osušte čistým a suchým hadříkem. Je také možné použít dezinfekční prostředky, jako je například alkoholový roztok nebo jód, aby se zabránilo infekci.

Dalším krokem je aplikování ochranného obvazu na ránu. Použití speciálního obvazu, který je vyroben z materiálů, které nejlépe podporují hojení, může minimalizovat tvorbu jizev. Na trhu je k dispozici mnoho různých typů obvazů, které lze použít v závislosti na typu poranění a umístění. Je vhodné se poradit s lékařem nebo lékárníkem, aby vám doporučili ten nejvhodnější obvaz pro vaši ranu.

Dále se lze zaměřit na pitný režim a stravu. Pravidelné a dostatečné množství tekutin pomáhá udržovat kůži hydratovanou a podporuje hojení. Důležité je také jíst vyváženou stravu, bohatou na vitaminy a minerály, které jsou nezbytné pro zdravé a rychlé hojení kůže.

Akné je běžným problémem mnoha lidí všech věkových kategorií. Je to stav pleti, který může způsobit nízké sebevědomí a nepohodlí. Existuje mnoho faktorů, které mohou přispívat k vzniku akné, včetně hormonálních nerovnováh, stresu, špatné stravovací rutiny a nevhodné péče o pleť. Pokud se snažíte zlepšit stav své pleti a ovládnout výskyt akné, můžete zvážit následující rady a tipy:

1. Dbejte na pravidelné čištění a hydrataci pleti. Používání jemných čistících přípravků pomůže odstranit nečistoty, zbytky make-upu a nadbytečný olej z pokožky. Poté pleť hydratujte vhodným krémem nebo sérem, který pomůže udržet její vlhkost.

2. Vyhněte se dotýkání obličeje a vytlakávání akné. Dotýkáním obličeje můžete přenášet bakterie, které způsobují zánět a výskyt nového akné. Vytlakávání akné může vést k podráždění pokožky a vzniku jizev.

3. Zkuste změnit stravovací návyky. Určité potraviny, jako jsou mléčné výrobky a potraviny s vysokým obsahem cukru, mohou přispět k vzniku akné. Zkuste se zaměřit na stravu bohatou na čerstvé ovoce, zeleninu a celozrnné produkty, které obsahují vitamíny a minerály pro zdravou pleť.

4. Snažte se minimalizovat stres. Stres může zvýšit produkci hormonů, které mohou vyvolat vznik akné. Zkuste relaxační metody, jako je jóga, meditace nebo cvičení, abyste snížili úroveň stresu ve svém životě.

5. Pokud vaše akné nepřestává, měli byste se poradit s dermatologem. Dermatolog vám může doporučit vhodnou léčbu, která pomůže zlepšit stav vaší pleti. Mohou to být přípravky na bázi kyseliny salicylové, antibiotika nebo retinoidy.

Je důležité si uvědomit, že každá pleť je individuální a to, co může fungovat pro jednu osobu, nemusí nutně fungovat pro druhou. Je tedy důležité experimentovat s různými metodami a najít tu nejefektivnější pro vaši pleť. Pamatujte také na trpělivost, pokud jde o zlepšení stavu akné – změny v pleti mohou trvat několik týdnů nebo dokonce měsíců. S pečlivou péčí a úsilím však můžete dosáhnout lepšího vzhledu a zdraví své pokožky.

Přidejte si rady a návody na hlavní stránku Seznam.cz
Přidejte si rady a návody na hlavní stránku Seznam.cz

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *